piątek, 30 października 2015

Anna Jagiellonka - podsumowanie

PODSUMOWANIE


Anna Jagiellonka była osoba niezwykle energiczną, dążącą za wszelka cenę do realizacji swoich zamierzeń. Przy tym bardzo pobożną, co podkreślił Skarga: sama kapłanom warszawskim za biskupa i wizytatora stała. 
Wspierała kontrreformację, walnie przyczyniając do zaniku wpływów protestantyzmu na Mazowszu. w 1579 roku Piotr Skarga dedykował jej swoje "Żywoty świętych"

Anna Jagiellonka - ostanie lata życia

OSTATNIE LATA ŻYCIA 

Ostatnie lata życia spędziła w Warszawie, gdzie też zmarła 9 września 1596 na rekach Zygmunta III. Na jej pogrzebie mowę wygłosił Piotr Skarga, uznając że dała piękny koniec i zamknięcie domowi Jagiellońskiemu. Pochowana została w jednej z krypt katedry wawelskiej. 




Anna Jagiellonka - podwójna elekcja

PODWÓJNA ELEKCJA


Anna stanowczo sprzeciwiła się kandydaturze habsburskiej (nastąpiła wówczas bowiem podwójna elekcja - obok królewicza szwedzkiego wybrano także arcyksięcia Maksymiliana z dynastii Habsburgów ), co szczególnie uwidoczniło się już po zwycięstwie zwolenników Zygmunta pod Byczyną, kiedy wspierała nawet hetmana Zamoyskiego w kwestii ukarania jeńców polskich rekrutujących się spośród zwolenników arcyksięcia. 



Anna Jagiellonka- okres bezkrólewia

OKRES BEZKRÓLEWIA

Owdowiała w 1586 roku, Anna teoretycznie mogła nie zgłosić się na bezkrólewie i sama objąć rządy ze względu na fakt ogłoszenia jej 'królem"  w czasie elekcji w 1575 roku. Jednak z tej możliwości nie skorzystała i zrzekła się własnych praw do korony, popierając kandydaturę swojego siostrzeńca, królewicza szwedzkiego Zygmunta. W okresie bezkrólewia była najważniejszą osobą, na poparcie której mógł liczyć interrex Stanisław Karnkowski.


Anna Jagiellonka - nieprawdziwe plotki

NIEPRAWDZIWE PLOTKI 

Pojawiły się nieprawdziwe plotki o możliwym rozwodzie, do którego miał dążyć król namawiany podobno do tego przez Jana Zamoyskiego.

Anna Jagiellonka - opis przed ślubem

OPIS PRZED ŚLUBEM ZE STEFANEM BATORYM 

W chwili ślubu Anna była niemłoda (miała wówczas 53 lata) do tego uznawano ją za osobę nie umiejącą wzbudzić zainteresowania, zarówno wskutek jej negatywnych cech charakteru(w opinii współczesnych była nudną i pełną dewocji starą panną), jak i wyglądu (uchodziła za brzydką).Zachowały się przekazy ,że gdy przebywali w tym samym miejscu,królowa potrafiła spędzać u drzwi do komaty męża całą noc w oczekiwaniu na jego nadejście.



Anna Jagiellonka - uroczystoć weselna

UROCZYSTOŚĆ WESELNA JANA ZAMOYSKIEGO I KRYSTYNY Z RADZIWIŁŁÓW


12 stycznia 1578 roku na dworze Anny w podwarszawskim Ujazdowie doszło z okazji uroczystości weselnych Jana Zamoyskiego i Krystyny z Radziwiłłów do wystawienia, również w obecności króla, pierwszej tragedii napisanej w języku polskim - Jana Kochanowskiego "Odprawy posłów greckich".
Szczerze także współczuła hetmanowi po śmierci Krystyny.



Anna Jagiellonka - Kraków

WIZYTA W KRAKOWIE

W 1584 odwiedziła ona siedzibę krakowskiej uczelni i wówczas doszło do przekzania przez nią bliżej nieokreślonych klejnotów na rzecz Akademii. 
Odsunięta przez męża od biegu spraw państwa, skłaniała się ku jego (Batorego) przeciwnikom w osobach prymasa Polski i Litwy, Jakuba Uchańskiego, i referendarza wielkiego koronnego,Stanisława Sędziwoja Czarnkowskiego. Była też wrogo nastawiona do jego stronników, między innymi hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.


Anna Jagiellonka - funkcje pełniące przez nią w czasie panowania

FUNKCJE PEŁNIĄCE PODCZAS JEJ PANOWANIA

Królowa początkowo pełniła również funkcję swoistego pośrednika między Stefanem Batorym a uczonymi Akademii Krakowskiej, którzy próbowali utwierdzić króla, że zawsze stali po stronie Anny w okresie bezkrólewia. 



Anna Jagiellonka-historia jej działalności.

DZIAŁALNOŚĆ ANNY JAGIELLONKI

Formalnie jako królowa Polski zajmowała pozycję równorzędną ze Stefanem Batorym, próbowała jednak uzyskać nad nim przewagę, między innymi zobowiązała posłów cudzoziemskich,aby najpierw jej składali swoje listy uwierzytelniające i przedstawiali legacje.





Anna Jagiellonka - małżeństwo ze Stefanem Batorym

ŚLUB ZE STEFANEM BATORYM


1 maja 1576 Anna Jagiellonka poślubiła na Wawelu Stefana Batorego , a następnie została wraz z nim koronowana przez biskupa kujawskiego Stefana Karnkowskiego w katedrze wawelskiej.Tego też dnia podpisała akt , w którym zobowiązała się zrzec dóbr odziedziczonych po matce i bracie, czego dopełniła dopiero na sejmie walnym 1581 roku.Uzyskała wówczas dożywotnie zaopatrzenie na dobra litewskich i mazowieckich.



Anna Jagiellonka - najważniejsze informacje :D

ANNA JAGIELLONKA (1523-1596)


Anna Jagiellonka (ur. 18 października 1523 w Krakowie, zm. 9 września 1596 w Warszawie) - królowa Polski od 1575 z dynastii Jagiellonów. Córka Króla Polski i wielkiego księcia Litwy Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Żona księcia Siedmiogrodu, króla Polski Stefana Batorego, który w latach 1576 - 1586 sprawował  faktyczną  władzę.


Anna Jagiellonka.jpg